0216 574 58 43 – 0534 017 29 65
Ataşehir - İstanbul
info@ozaktifpsikoteknik.com
Her Gün 9:00 - 18:00

Dünya ve Türkiye çapında en yaygın kullanılan Viyana Test Sistemi

VTS

Viyana Test Sistemi

Viyana Test Sistemi (VTS)

Trafik psikolojisinin alt dallarından biri olan psikoteknik, özellikle son zamanlarda yaratılan farkındalık ile giderek önem kazanmaktadır.

Viyana Test Sistemi (VTS), Dünya ve Türkiye çapında en yaygın olarak kullanılan ölçüm testidir. Sürücülerin güvenli bir sürüş için gerekli olan zihinsel ve psikomotor becerilerini ölçülmektedir.

 

Bilgisayar tabanlı psikolojik değerlendirme testi olan Viyana test sistemi, toplam 9 alttestten oluşmaktadır ve yaklaşık 1 saat sürmektedir. Kameralı sisteme geçilerek, kaydedilen testler İlçe ve İl Sağlık tarafından sürekli denetim altındadır.

Türkiye’de Viyana Test Sistemi’ne (VTS) sahip cihazların distribütörlüğünü Psikotek Danışmanlık yapmaktadır.

Psikoteknik testine gelirken ehliyet ve nüfus cüzdanı fotokopisi getirmeniz yeterlidir. Kartlar yasaklandığı ve bilgisayar fotoğraf çektiği için vesikalık resim getirmenize gerek yoktur. Randevu sistemi ile çalışılmaktadır.

TEST İÇERİKLERİ

Viyana Test Sistemi (VTS), zihinsel yetenek ve beceriler ile psikomotor yetenek ve beceriler olarak iki alt alanı toplam 9 testle ölçmektedir.

 1. TAVTMB (Görsel Bellek)
 2. COG (Sürekli Dikkat)
 3. DT (Tepki Hızı)
 4. SPM (Muhakeme)
 5. HMT (Hız & Mesafe Algısı)
 6. SIGNAL (Seçici Dikkat)
 7. LVT (Görsel Süreklilik)
 8. IVPE (Kişilik Testi)
 9. İİB (İkili İşlem Becerisi)

Neden Psikoteknik Almalıyım?

 • 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu’na dayalı Karayolu Taşıma Yönetmeliği Madde 36-d bendi’ne göre; yük, yolcu ve eşya taşımacılığı yapan sürücülerin bedeni ve psikoteknik açısından sağlıklı olduklarını gösteren bu raporu yetkili merkezlerden beş yılda bir almaları gerekmektedir.
 • 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na dayalı Karayolu Trafik Yönetmeliği Madde 79’un içerisinde yer alan trafik suçlarını (Ceza Puan Aşımı/ Alkol vb. maddeler etkisinde araç sürme ve hız ihlali) işleyen sürücülerin, sürücü belgelerine el konulmaktadır. 4 sayılı Cetvel’de tanımlanmış olan usul ve esaslara uygun olarak psikoteknik değerlendirme ve psikiyatri muayenesi olarak ehliyetlerini geri alabilirler.
 • Bunlara ek olarak, firmalara yönelik işe uygun sürücü seçmek veya mevcut sürücülerin değerlendirilmesini sağlamak amaçlı da psikoteknik uygulanabilmektedir.

Neden Öz Aktif Psikoteknik?

 • İstanbul’da 2004 yılında kurulan Aktif Psikoteknik’in kaliteli hizmetiyle tanışmak için» İl sağlık tarafından ruhsatlandırılarak yetkili olan merkeziz, aracı kurum değiliz.
 • Ulaşım açısından önemli bir konuma sahip olan Ataşehir ^de çalışan tek kurumuz.
 •  Merkezimizin civarında çok sayıda otopark mevcuttur.